17 Południk



[WRO2000@kultura] [17 Południk] [Mediacja/Medializacja] [Lista uczestników]


Wystawa 17 Południk
20 listopada - 10 grudnia 2000

Tytuł wystawy odnosi się o położenia geograficznego Wieży Matematycznej, przez którą przebiega 17 południk zaznaczony w podłodze kamienną linią. W trakcie trzech kolejnych tygodni wystawy, poświęconych poszczególnym dziedzinom mediów, pokażemy prace artystów międzynarodowych, reprezentujących różne formy sztuki medialnej, wykorzystujących różnorodne aspekty, zalety i moce technologii- od video cyfrowego po virtual reality.

Takie pojęcia jak wirtualna rzeczywistość, cyberprzestrzeń, sztuka interaktywna, sztuka sieci, technologie digitalne, hipermedia zostaną zilustrowane eksperymentami artystycznymi z całego świata. Chcemy przedstawić różne sposoby rozwinięcia naszych zmysłów, zbadania pewnych aspektów przyjmowania i interpretowania informacji, analizowania ewoluującej, zmiennej relacji pomiędzy okiem, umysłem i technologią. Jednym z głównych celów wystawy jest zainteresowanie publiczności o różnym poziomie doświadczenia i orientacji w sztuce współczesnej. Z tego względu, niektóre instalacje będą miały charakter edukacyjny, czyniąc możliwym poprzez grę z technologią interaktywną wymianę czy zwyczajny dialog w cyberprzestrzeni.

Główną część wystawy będą stanowiły oryginalne obiekty medialne o charakterze atrakcyjnych i wciągających wizualno-dźwiękowych instalacji, umożliwiających widzowi udział w twórczym procesie poprzez użycie oryginalnych interfejsów i nowych narzędzi tworzenia. Wystawę uzupełnią performances, seminaria, dyskusje otwarte dla publiczności, spotkania z artystami, program pokazów wideo przygotowany przez zaproszonych kuratorów oraz nagrodzone i nie nagrodzone prace z archiwum WRO, pochodzące z konkursów 10 lat festiwalu WRO.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Herbert W. Franke (Austria/Niemcy)
40 Jahre Computerkunst, grafiki komputerowe

Perry Hoberman (USA)
Workaholic, instalacja, 2000

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (Wieża Matematyczna, poddasza, Sala Banacha)

Yoshiyuki Abe (Japan) & Igor Czerniawski (Polska)
Crossmodulation, instalacja, 2000

Laurie Anderson (USA)
Handphone Table - Remembering Sound, instalacja, 1978

Studio Azzurro (Włochy)
Dove va tutta 'sta gente, dyptyk na szkle, instalacja, 2000

Franz Fischnaller & F.A.B.R.I.cators (Włochy)
Tracking the Net, instalacja, 1999

Kirsten Johannsen (Niemcy)
Glasen, obiekt video, 1996

Robert Lisek (Polska)
Sspear: obliczenia wykonano dzięki pomocy Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego; instalacja 2000

Mirosław Rogala (Polska/USA)
Virtual Sketch #1: "One Speech/One Language", Virtual Sketch #2: "China Wall", detale DIVIDED WE STAND, instalacja, 1997-99

Paul Sermon (U.K.)
Telematic Dreaming, instalacja telematyczna, 1993-2000

Jill Scott (Australia/Niemcy)
Digital Body Automata, CD-ROM, 1997

Jeffrey Shaw (Australia/Niemcy)
Place Ruhr, interaktywna instalacja panoramiczna, 2000

Piotr Wyrzykowski (Polska)
Cyborg's Sex Manual 1.1, CD-ROM, 1999-2000

Australian Digital

W Australii, kraju wielkości Europy, "tyrania odległości" od dawna powoduje, że ludzie dobrze orientują się w nowych technologiach komunikacyjnych i komputerowych. Także australijscy artyści i działacze kultury są w międzynarodowej czołówce sztuki nowych mediów. Praca artystów odgrywa decydującą rolę w wyznaczaniu możliwości technologii nowych mediów, o których mówi się, że przetworzą krajobraz kulturalny dwudziestego pierwszego wieku, tak jak w naszym stuleciu zrobiły to film i telewizja. Artyści nowych mediów wnoszą wkład nie tylko w obszar sztuki współczesnej, ale też w sferę nauki i handlu, z włączeniem naukowych wizualizacji, projektowania interaktywnych CD-ROMów, gier rozrywkowych, programów edukacyjnych i stron internetowych. Najważniejszymi postaciami tego obiegu, których prace zyskały międzynarodowy rozgłos, są m.in. Stelarc, Jill Scott oraz cyberfeministyczna grupa VNS Matrix. Australian Digital prezentuje cztery różne prace artystów australijskich: Silent Passages Kylie Robertson, Yanardilyi - Cockatoo Creek Tanami Network, Juvenate stworzona przez Michelle Glaser, Andrew Hutchisona i Marie-Louise Xavier, oraz Stagestruck, wyprodukowana przez The National Institute of Dramatic Art NIDA.

NIDA National Institute of Dramatic Art (Australia)
Stagestruck, CD-ROM 1999

Tanami Network (Australia)
Yanardilyi - Cocktaoo Creek, CD-ROM 1998

Michelle Glaser (Australia)
Juvenate, CD-ROM, 2000

Kylie Robertson (Australia)
Silent Passages, CD-ROM, 2000




[<poprzedni] [następny>]








WRO2000@kultura | Wystawa: 17 Południk | Kongres: Mediacja/Medializacja | Lista uczestników



WRO2000@kultura | Aktualności | Wydarzenia | Archiwum | Centrum Sztuki Mediów WRO | Download | email | Index | strona główna

Š & Ž 2000 Centrum Sztuki Mediów WRO